Prezydent chce dać ludziom więcej władzy

Mieszkańcy mają zyskać większy wpływ na działania samorządów. Prezydent ma dziś przedstawić projekt umożliwiających to zmian

Publikacja: 30.03.2011 01:29

Prezydent chce dać ludziom więcej władzy

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch

Propozycja przewiduje m.in. możliwość składania inicjatyw uchwałodawczych przez mieszkańców i organizowanie wysłuchań publicznych w samorządach, podczas których urzędnicy wyjaśnialiby ludziom swoje plany – informuje Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta.

Mieszkańcy będą mogli składać interpelacje obywatelskie, na które lokalne władze będą musiały odpowiadać. W samorządach ma również zostać wprowadzony obowiązek rejestracji głosowań, dzięki czemu wyborcy zyskają możliwość śledzenia, jak głosują poszczególni radni. Obecnie jest to utrudnione.

– Nie są to propozycje o charakterze ustrojowym. To raczej nowa generacja zmian, które mają pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału, który drzemie we wspólnotach lokalnych i danie im narzędzi do działania i jeszcze większy wpływu na to, co dzieje się na ich terenie – wyjaśnia prof. Michał Kulesza, który doradza prezydentowi w sprawach samorządowych. Podkreśla, że większość zawartych w projekcie propozycji to inicjatywy oddolne.

Projekt ma trafić do Sejmu jeszcze na przełomie kwietnia i maja.

– Chcemy, by został uchwalony jeszcze w tej kadencji – mówi Dziekoński.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr