Zasady funkcjonowania szpitali oraz zatrudniania w nich pracowników służby zdrowia zmienia wchodząca dziś w życie ustawa o działalności leczniczej. W związku z tym zrównany zostaje status działających zakładów opieki zdrowotnej, szpitali nadzorowanych np. przez ministra obrony narodowej czy ministra spraw wewnętrznych i administracji, instytutów badawczych. Będą to teraz podmioty lecznicze.
Koniec długów
Zgodnie z nowymi przepisami samorządy prowadzące zadłużone zakłady opieki zdrowotnej będą zobowiązane pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za poprzedni rok. Jeśli nie wywiążą się z tego obowiązku, w ciągu następnych 12 miesięcy zostaną zmuszone zmienić formę organizacyjnoprawną szpitala, czyli przekształcić zakład opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową albo ostatecznie go zlikwidować. Samorządy, które zdecydują się na taki krok, skorzystają z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych i będą mogły liczyć na dotację z budżetu państwa.
Również niepubliczne szpitale otrzymają zwolnienia podatkowe
– To zmiany idące w bardzo dobrym kierunku. Jest szansa na to, że szpitale nie będą się zadłużać lawinowo – komentuje Grzegorz Byszewski, ekspert ds. ochrony zdrowia Pracodawców RP.
Ustawa o działalności leczniczej wskazuje ponadto, że wszystkie powstające od dziś lecznice muszą mieć formę spółek kapitałowych. Tym samym samorządy nie powołają już samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które powszechnie teraz funkcjonują na podstawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Ta przestaje bowiem obowiązywać. Wyjątek od tej reguły przepisy zostawiają jeszcze dla nowego zoz powstałego z połączenia co najmniej dwóch innych.