Reklama

Ochrona praw lokatorów: nie będzie eksmisji na bruk

Osoba znęcająca się nad rodziną zostanie usunięta z mieszkania i trafi do noclegowni

Publikacja: 01.09.2011 04:58

Ochrona praw lokatorów: nie będzie eksmisji na bruk

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Chodzi o nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów.

– Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wchodzący w życie 17 listopada uchyla art. 1046 ust. 4 kodeksu postępowania cywilnego, który nie pozwalał na eksmisję na bruk, lecz do pomieszczenia tymczasowego. W rezultacie eksmisja donikąd byłaby znów możliwa. Dzięki nowelizacji zaś osoby, które z różnych powodów nie radzą sobie z utrzymaniem lokalu, nie będą trafiać na bruk, lecz do tego typu pomieszczeń – wyjaśnił Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

Nowelizacja przewiduje ponadto, że na wniosek komornika gmina będzie miała obowiązek wskazać pomieszczenie tymczasowe dla eksmitowanego, ale tylko na sześć miesięcy.

W tej chwili wiele samorządów nie chce dostarczać takich pomieszczeń. Ich zdaniem nie ma wyraźnej podstawy prawnej nakładającej na nie taki obowiązek. Milczy bowiem o tym ustawa o ochronie praw lokatorów regulująca podstawowe zasady najmu lokali komunalnych. Po nowelizacji  się to zmieni.

– Przepisy zaostrzają zasady eksmisji w stosunku do trzech grup osób, a mianowicie: znęcających się nad rodziną, nieposiadających tytułu prawnego do lokalu lub rażąco naruszających zasady współżycia społecznego. Te osoby trafią do

Reklama
Reklama

noclegowni lub schroniska. W tej chwili przepisy nadmiernie ich chronią kosztem właścicieli mieszkań – mówi wiceminister Styczeń.

2369 eksmisji do pomieszczenia tymczasowego przeprowadzili komornicy w 2010 r.

Jednocześnie w razie eksmisji do noclegowni lub schroniska nie będzie okresu ochronnego. W praktyce więc pozbycie się niechcianego lokatora będzie możliwe także w okresie zimowym, co obecnie jest niedopuszczalne.

Zmiany w przepisach nie podobają się gminom.

– W tej chwili realizujemy wyroki eksmisyjne z prawem do lokalu socjalnego, nie dostarczamy zaś pomieszczeń tymczasowych – wyjaśnia Ewa Lipowicz z Urzędu Miasta w Lublinie. – Kolejka  jest długa, na realizację czeka 2 tys. wyroków eksmisyjnych, a na lokal socjalny – dalsze 2 tys. rodzin będących w trudnej sytuacji. Jeżeli jeszcze będziemy musieli dostarczać pomieszczenia tymczasowe, to kolejka oczekujących się wydłuży. Trzeba będzie zatem czekać na nie latami  – przewiduje dyrektor Lipowicz.

Etap legislacyjny: trafi do Senatu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Prawnicy
Waldemar Żurek nowym ministrem sprawiedliwości. Kim jest następca Adama Bodnara?
Administracja rządowa
Czy prezydent może odmówić powołania Waldemara Żurka? Wyjaśniamy
Sądy i trybunały
Barbara Piwnik: Nominacja dla sędziego Żurka zaostrzy podziały w środowisku
Prawo karne
Przywłaszczył pocięte drewno. Sąd Najwyższy: to nie kradzież drzewa
Prawo dla Ciebie
Trafiła do domu pomocy społecznej bez swojej zgody. Co orzekł Trybunał?
Reklama
Reklama