Obowiązująca od 1 lipca 2011 r. ustawa o działalności leczniczej (DzU nr 112, poz. 654) nałożyła na dyrektorów ZOZ i samorządy jako ich organy założycielskie nowe rygory finansowe. Starostowie, marszałkowie województwa i menedżerowie lecznic, aby ograniczyć długi placówek medycznych, muszą zacząć oszczędzać. Nowa ustawa wskazuje bowiem, że jeśli organ założycielski nie pokryje długu finansowego ZOZ w ciągu 12 miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego za poprzedni rok, musi przekształcić szpital w spółkę prawa handlowego.
Śląsk zwalnia
Zarówno lecznice planujące już przekształcenia, jak i te, które chcą zbilansować swoje zyski i straty, zaczynają od zwolnień.
– W śląskich szpitalach zarządzający wręczają właśnie wypowiedzenia aktywnym związkowcom. Dzięki temu nikt nie będzie im później blokował zwolnień grupowych. Dyrektor placówki w Zabrzu zaznaczył jasno, że zatrudnienie to 70 proc. kosztów lecznicy i musi je ciąć – mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Zaznacza, że dyrektorzy zwalniają i nie zwracają uwagi, czy nad pacjentami na danym oddziale będzie czuwało trzech dyżurujących lekarzy czy jeden. Z informacji OZZL wynika, że podobne działania podejmują szpital w Rudzie Śląskiej, Mysłowicach czy w Zawierciu.
2,133 mld zł wynoszą długi ZOZ według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia