A wszystko przez to, że organy podatkowe uważają, iż mogą one odliczyć podatek naliczony przy zakupach związanych z tymi inwestycjami, bo przekazanie ich efektów rzeczowych jest czynnością podlegającą opodatkowaniu.
Wspólne przedsięwzięcia
Samorządy często decydują się na współdziałanie przy realizacji projektów, których zasięg terytorialny obejmuje kilka gmin (miast), powiatów czy województw. Zawierane są wtedy umowy partnerskie, w których samorządy ustalają wzajemne relacje i uprawnienia, a także jeden z partnerów wyznaczany jest na lidera projektu i to on firmuje wspólne działania wobec instytucji rozdzielającej fundusze unijne.
Finansowanie wspólnych działań odbywa się z reguły poprzez dotacje celowe udzielane przez partnerów liderowi, natomiast po zakończeniu realizacji projektu jego efekty rzeczowe dzielone są pomiędzy uczestników wedle ustalonych wcześniej zasad.
Istotne jest jednak to, że podział tych efektów jest czynnością formalną, wyłącznie administracyjną, gdyż dzielone efekty rzeczowe są od samego początku własnością poszczególnych partnerów ze względu na to, że znajdują się na należących do nich nieruchomościach (np. tablice informacyjne) lub też są w całości w postaci niematerialnej (np. portale internetowe).
Jeżeli projekty te finansowane są ze środków unijnych, jednym z warunków otrzymania refundacji poniesionych kosztów w postaci VAT zawartego w cenie nabywanych produktów i usług jest brak możliwości jego odliczenia. W celu potwierdzenia tego samorządy występują często do organów podatkowych o wydanie indywidualnych interpretacji.