Maciej Jurczyga

VAT od szkolenia dla klienta z zagranicy

Dla oceny miejsca wykonywania usługi kluczowe jest ustalenie, czy odbiorca występuje w roli podatnika. Status kontrahenta jest bowiem podstawowym kryterium określenia, jak firma organizująca kurs powinna się rozliczyć z fiskusem.

Moment powstania obowiązku podatkowego - skutki nowych zasad ustalania

Z początkiem 2014 r. zmieniono zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego oraz odliczania VAT naliczonego. Choć nowe regulacje obowiązują już ponad rok, nie wszyscy mają świadomość, jakie są ich skutki w praktyce.

Sprzedaż budynku nabytego w częściach a VAT

Zdarza się, że przedsiębiorca stał się właścicielem obiektu w wyniku kilku transakcji realizowanych w ciągu wielu lat. W razie sprzedaży tej nieruchomości problematyczna staje się kwestia prawa do zastosowania zwolnienia z VAT.

Stawka VAT przy sprzedaży lokalu

Dla transakcji dotyczących nieruchomości przepisy przewidują zwolnienie z VAT, stawkę 8 proc. albo podstawową. Decydują m.in. wielkość obiektu, sposób jego wcześniejszego użytkowania i wysokość nakładów na przebudowę.

Odwrotne obciążenie a korekta VAT

Przepisy nie przesądzają, że gdy obowiązek zapłaty podatku należnego jest przeniesiony na nabywcę, ale nie zapłacił on faktury, to powinien skorygować VAT naliczony.

Przelew z rachunku bankowego a zwrot VAT

Aby spółka mogła wystąpić o przyspieszony zwrot podatku, firmowe płatności musi realizować za pośrednictwem rachunku bankowego, jeśli stroną transakcji jest inny przedsiębiorca. Problem może się pojawić przy zakupach od gminy.

Zwolnienie VAT: Transakcje pomocnicze poza limitem

Jeżeli podatnik świadczy wyłącznie zwolnione przedmiotowo usługi pośrednictwa w udzielaniu kredytów, to po osiągnięciu sprzedaży w wysokości 150 000 zł traci zwolnienie podmiotowe, ale nie musi składać zgłoszenia VAT-R.

Korekta VAT a zmiana przeznaczenia firmowego samochodu

Jeśli w ciągu 60 miesięcy, licząc od daty zakupu, przedsiębiorca przeznaczy samochód do wykorzystywania w działalności gospodarczej i do celów innych niż firmowe, to musi skorygować VAT rozliczony przy nabyciu tego pojazdu.

Zwolnienie VAT gdy sprzedaż nie przekroczyła 150 tys. zł

Ustawa o VAT przewiduje zwolnienie dla tych podatników, u których w poprzednim roku podatkowym wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie 150 000 zł. Nie wszystkie transakcje bierze się pod uwagę przy liczeniu tej kwoty.

Zwolnienie VAT: nowe firmy korzystają z limitu ustalonego proporcjonalnie

Obliczając proporcjonalne obniżenie kwoty uprawniającej do zwolnienia, bierze się pod uwagę liczbę dni od zadeklarowanego dnia rozpoczęcia działalności do ostatniego dnia tego roku.