Teraz gminy płacą za oświetlenie wszystkich dróg z wyjątkiem ekspresowych i autostrad. Wypełnianie tego obowiązku pochłania ok. 680 mln zł rocznie. To ma się zmienić dzięki opracowanemu przez Ministerstwo Gospodarki projektowi nowego prawa energetycznego.
Mniej obowiązków
– Przepisy określające obowiązki gmin w finansowaniu oświetlenia dróg mają zostać przeniesione do ustawy o samorządzie gminnym. Proponujemy, aby gmina płaciła jedynie za oświetlenie dróg lokalnych i wojewódzkich przebiegających przez jej terytorium. Projekt wylicza również, za co gmina ponosi ekonomiczną odpowiedzialność – wyjaśnia Arkadiusz Szymański z Wydziału Regulacji Rynku Energii Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki.
Zgodnie z proponowanym brzmieniem art. 7 pkt 3b – 3e gminnej ustawy ustrojowej do zadań własnych gmin ma należeć finansowanie oświetlenia ulic, placów oraz gminnych, powiatowych i wojewódzkich dróg znajdujących się na terenie gminy. Jej zadaniem własnym będzie także planowanie oświetlenia miejsc publicznych oraz gminnych, powiatowych i wojewódzkich dróg znajdujących się na jej terenie wraz z finansowaniem kosztów energii elektrycznej pobieranej przez punkty świetlne.
„Projekt precyzuje również, kto ponosi koszty związane z budową i utrzymaniem punktu świetlnego" – czytamy w uzasadnieniu.
Na część pytań wciąż brakuje odpowiedzi
Jeżeli punkty świetlne stanowią własność gminy, to ona ponosi koszty związane z ich budową i utrzymaniem. Jeżeli zaś są własnością przedsiębiorstwa energetycznego, to ono przedstawi gminie wykaz kosztów związanych z ich utrzymaniem i kosztów energii elektrycznej pobranej przez te punkty.