Miasta łączą siły, by mniej płacić za energię elektryczną wykorzystywaną m.in. do oświetlania ulic czy zasilania budynków użyteczności publicznej, jak szkoły i szpitale. Już w lutym przetarg na energię ogłosi związek 20 gmin z południa kraju. Jego wartość szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM), w którego skład wchodzą m.in. Katowice, Bytom, Zabrze, Tychy i Gliwice.
– Będzie to jeden z największych tego typu przetargów w naszym kraju. Obecnie dopinamy kwestię porozumienia między gminami. Gdy tylko podpiszemy dokument, ruszy wybór na dostawcę energii. Mamy nadzieję, że stanie się to już w przyszłym miesiącu – mówi Krzysztof Mejer, rzecznik GZM.
Związek obliczył, że tylko 14 gminom wchodzącym w skład porozumienia grupowe zakupy przyniosą roczne korzyści rzędu 7 mln zł. Im większy bowiem wolumen sprzedaży, tym większa skłonność firm energetycznych do upustów.
– Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej organizują przetargi na dostawy energii elektrycznej, idąc tym samym w ślady przedsiębiorstw kupujących prąd na wolnym rynku. Taki sposób zawierania kontraktów pozwala na znaczące obniżenie kosztów, a tym samym na większe oszczędności w budżetach gmin – zauważa Szymon Skobel, dyrektor ds. sprzedaży w Oddziale Obrót PKP Energetyka.