Ministerstwo kultury przedstawiło do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia zawierającego listę samorządowych instytucji kultury, w których wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora następuje w drodze konkursu, z udziałem przedstawiciela ministerstwa. Są to placówki – jak napisano w projekcie rozporządzenia - „o największym znaczeniu ze względu na zakres i charakter prowadzonej działalności".
Z zaprezentowanej listy placówek wynika, że samorządy prowadzą coraz mniej instytucji "wysokiej kultury" na swoim terenie. Co prawda przybyło samorządowych domów kultury oraz centrów kultury i sztuki, ale zmniejszyła się ilość innych placówek, takich jak: teatry dramatyczne i galerie. Najbardziej zmniejszyła się ilość muzeów, bo prawie o jedną trzecią w całym kraju.
Zobacz listę najważniejszych placówek kulturalnych prowadzonych przez samorządy
Jak podkreśla ministerstwo w uzasadnieniu do nowelizacji rozporządzenia - udział przedstawicieli ministra w komisjach konkursowych rozstrzygających o wyłonieniu kandydatów na dyrektorów najważniejszych instytucji kulturalnych prowadzonych przez samorządy pozwala aktywnie monitorować i realnie wpływać resortowi kultury na politykę kadrową, a co za tym idzie - kulturalną w regionach. Dodatkowo istotnym czynnikiem towarzyszącym procedurze konkursowej jest dokonywana w takim momencie ewaluacja działania instytucji, pozwalająca na wyciąganie wniosków co do jej przeszłych, lecz także przyszłych działań – ocenia resort.
Projekt rozporządzenia został przesłany do konsultacji społecznych do 129 organizatorów samorządowych (wszystkie województwa i byłe miasta wojewódzkie oraz te samorządy, których dotyczą zmiany w wykazie) oraz 23 partnerów społecznych (związki i stowarzyszenia zawodowe i twórcze, rady - ds. bibliotek i muzeów).