Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych przygotowany przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej. Wprowadza on zakaz obsadzania stanowiska sekretarza w drodze powierzenia obowiązków oraz przepis określający maksymalny termin, w jakim powinien zostać zorganizowany otwarty nabór na stanowisko sekretarza.

W uzasadnieniu nowelizacji autorzy projektu podnoszą, iż w niektórych jednostkach samorządu terytorialnego praktykuje się zatrudnianie osoby pełniącej obowiązki sekretarza. „Osoba taka zatrudniana jest poza otwartym naborem i często nie spełnia wymogów stawianych sekretarzowi przez ustawę o pracownikach samorządowych" – piszą posłowie. Dlatego ich zdaniem konieczne jest wprowadzenie w ustawie o pracownikach samorządowych przepisu, na wzór art. 54 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, zakazującego wprost obsadzania stanowiska sekretarza w drodze powierzenia obowiązków.

Ponadto do projekcie znalazł się zapis, który przewiduje, iż nabór kandydatów na wolne stanowisko sekretarza przeprowadza się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od opróżnienia stanowiska.

Przypomnijmy, iż na stanowisku sekretarza może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym (m.in. w urzędzie gminy, starostwie powiatowym, urzędzie marszałkowskim), w tym co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym, lub osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym oraz co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w innych jednostkach sektora finansów publicznych. Zatrudnienie sekretarza może nastąpić wyłącznie na podstawie umowy o pracę.