Prezydenci miast zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich uważają, że wypełnianie nowych metryk administracyjnych jest bezzasadne, skoro nie obrazują one „prawdziwego" przebiegu sprawy. W przypadku kontroli lub badania sprawy i tak konieczne jest przeanalizowanie i sprawdzenie każdego wytworzonego dokumentu z osobna – twierdzą samorządowcy.
Od połowy tego roku urzędnicy muszą prowadzić tak zwane metryki sprawy. Nowy obowiązek nałożyła na nich nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego (DzU z 2011 r. nr 186, poz. 1100). Urzędnicy mają wskazać w metryce wszystkie osoby, które uczestniczyły w postępowaniu administracyjnym, zgodnie ze wzorem opisanym w rozporządzeniu ministra Administracji i Cyfryzacji z 6 marca 2012 r. w sprawie wzoru i sposobu prowadzenia metryki sprawy (DzU z 2012 r. poz. 250).
Po wprowadzeniu metryki sprawy, praca w administracji uległa dalszemu zbiurokratyzowaniu – alarmują samorządowcy
Metryka nie wprowadza nic nowego
Celem wprowadzenia metryk miało być zwiększenie transparentności udziału poszczególnych urzędników w procesie wydawania rozstrzygnięć w sprawach obywateli. Okazało się, że założenia mają niewiele wspólnego z rzeczywistością – uważają samorządowcy. Przedstawiciele miast Unii Metropolii Polskich podkreślają, że w swej treści metryka nie zawiera niczego nowego, co nie wynikałoby z akt sprawy. Pozostające w aktach sprawy egzemplarze wszystkich pism, postanowień i decyzji, zawierają datę, podpis, imię i nazwisko oraz stanowisko zarówno pracownika, który przygotował projekt dokumentu, jak i osób, które ten projekt zaakceptowały i podpisały. Wprowadzona metryka jest jedynie kolejnym wykazem załączonym do akt sprawy - dodają.
Zdaniem samorządowców dotychczasowe regulacje prawne (bez dodatkowego i, zbędnego - zdaniem UMP - elementu w postaci metryki) gwarantują np. dostęp do akt stronom postępowania (art. 73 k.p.a), możliwość żądania udostępnienia informacji (ustawa o dostępie do informacji publicznej) czy możliwość odtworzenia przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw (instrukcja kancelaryjna, archiwalna, system EZD).