Sprawa, którą rozpatrywał NSA dotyczyła sporu o legalność wybudowanego na zlecenie miasta Węgrowa parkingu. Miejsca postojowe zostały zlokalizowane w pobliżu hurtowni „galanterii malarskiej" prowadzonej od dłuższego czasu przez pewne małżeństwo. Para oprotestowała inwestycję, gdyż podczas jej realizacji został skasowany wyjazd z hurtowni na drogę publiczną.
Na skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie VII SA/Wa 1305/05 w sprawę musiał zaangażować się nadzór budowlany, gdyż podjęta już w 2001 roku inwestycja została przeprowadzona bez jakichkolwiek uzgodnień z właścicielami pobliskich nieruchomości.
W toku postępowania powiatowego inspektora Nadzoru Budowlanego ustalono konieczność przedstawienia przez inwestora projektu zamiennego parkingu, który następnie został zaakceptowany w październiku 2010 roku. Projekt zatwierdził również wojewódzki inspektor, który jednocześnie nałożył obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie wybudowanych miejsc parkingowych.
Według stanowiska nadzoru projekt został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy technicznej oraz ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obowiązującego w dacie budowy.
Z takim stanem rzeczy nie zgodziło się jednak małżeństwo, które w postępowaniu budowlanym oraz w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zwróciło uwagę na szereg nieprawidłowości. Inwestycji parkingowej zarzucili m.in., że została zrealizowana na obszarze oddziaływania bez poszanowania uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienia dostępu do drogi publicznej. W ocenie właścicieli hurtowni nie mogą oni urządzić wjazdu na swoją posesję od strony ulicy mimo, iż taką możliwość przewidywał plan oraz administracyjne przyporządkowanie do tej drogi.