NSA do takiego wniosku doszedł rozpatrując sprawę ustalenia warunków zabudowy potrzebnych do postawienia stacji diagnostycznej z pomieszczeniami handlowo-biurowymi i infrastrukturą towarzyszącą: zjazdem, parkingiem oraz placem manewrowym.
Spółka jawna wystąpiła w 2008 roku do prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego o ustalenie warunków zabudowy dla tej inwestycji. Na obszarze gdzie miała zostać zrealizowana brak było obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Początkowo prezydent jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło niezbędnych ustaleń, jednak na skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi II SA/Łd 894/08 obie decyzje organów zostały uchylone, a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia. Stwierdzono nieprawidłowe wyznaczenie obszaru oddziaływania inwestycji na środowisko i mieszkańców, co w konsekwencji doprowadziło do wadliwego ustalenia kręgu stron postępowania.
Prezydent miasta ponownie przeanalizował sprawę, mając na uwadze urbanistyczno-architektoniczne uwarunkowania terenu i stwierdził, że inwestycja nie należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - zatem można odstąpić od sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko. Ponadto stwierdził, że przewidziana na terenie nieruchomości budowa stacji zgodna jest z obowiązującymi warunkami technicznymi i nie będzie naruszać interesu osób trzecich.
Prezydent uznał również, że dotychczasowe strony postępowania tj. właściciele nieruchomości sąsiednich nie będą uczestniczyli w prowadzonym postępowaniu, które będzie się toczyć wyłącznie z udziałem inwestorów.
Na skutek odwołania jednego z potencjalnych sąsiadów inwestora, SKO uchyliło decyzję prezydenta, gdyż ten odmówił sąsiadowi przyznania mu słusznego przymiotu strony. Stwierdziło również, iż prezydent nie dostatecznie wyjaśnił sprawy poprzez nieustalenie, jaki charakter ma planowana inwestycja i czy faktycznie nie potrzebna jest decyzja w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia .