Zgodnie z ustawą o godle, barwie i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz pieczęciach państwowych flaga Rzeczypospolitej Polskiej to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczpospolitej Polskiej i proporcji szerokości do długości 5:8 umieszczony na maszcie. Barwami Rzeczpospolitej są zaś kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, dolny koloru czerwonego.
Przepisy nakazują poszanowanie godła i flagi. Powinny być one utrzymane w czystości i dobrym stanie fizycznym tj. niezniszczone, nieuszkodzone, niezgniecione, niepostrzępione, niewyblakłe. Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu i umieszczona tak, aby nie dotykała podłoża lub nie była zamoczona w wodzie.
Zużytej flagi państwowej, także tej papierowej, nie można wyrzucić na śmietnik lub porzucić w przypadkowym miejscu. Zgodnie z wytycznymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego takie flagi powinny być gromadzone i niszczone w sposób godny, najlepiej palone w miejscu niepublicznym, po pozbawieniu ich cech używalności. Przedtem flagi trzeba rozciąć, aby rozdzielić barwy. Podobne procedury obowiązują w przypadku godła Rzeczpospolitej Polskiej. Metalowe tablice z godłem należy dokładnie zamalować przed ze złomowaniem lub pociąć.
Przedstawiciele BBN sugerowali, aby organizatorzy uroczystości przygotowywali specjalne pojemniki gdzie będzie można oddać zniszczoną flagę. Takie pojemniki z napisem „Usuwanie flagi" od dwóch lat są w Zamościu. Stanęły m.in. w Zamojskim Ośrodku Informacji Turystycznej oraz Muzeum Zamojskim. Flagi są utylizowane zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Publiczne znieważanie, niszczenie, uszkadzane lub usuwanie godła i flagi zagrożone są w kodeksie karnym grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Naruszenie przepisów o godle, barwach i hymnie RP zagrożone jest też w kodeksie wykroczeń karą aresztu lub grzywny