– O ile samo wprowadzenie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przedmiotem skargi do sądu być nie może, o tyle ustalenie jej niezgodnie z ustawowymi wytycznymi jak najbardziej tak – mówi Grzegorz Kubalski, prawnik Związku Powiatów Polskich.
Takim naruszeniem będzie m.in. uzależnienie wysokości stawki opłaty od wieku osób mieszkających w danej nieruchomości (por. uchwała kolegium RIO w Zielonej Górze z 16 kwietnia 2013 r., sygn. akt 145/2013). Czy też ustalenie stawek dla nieruchomości zamieszkanych w sposób właściwy dla nieruchomości niezamieszkanych (zajmowanych np. przez firmy), np. od liczby i pojemności pojemników na odpady (patrz uchwała kolegium RIO w Opolu z 20 marca 2013 r., sygn. akt 7/20/2013).
Na zasadach ogólnych
Chociaż ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie wskazuje tego wprost, nie ma najmniejszej wątpliwości, że właściciele nieruchomości są uprawnieni do wniesienia skargi na uchwałę rady gminy ustalającą stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
– Zgodnie z art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, uprawnionym do wniesienia skargi do sądu administracyjnego jest każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostało naruszone uchwałą bądź zarządzeniem organu gminy – mówi Grzegorz Kubalski.
– Przedmiotem skargi wnoszonej w trybie art. 101 ustawy o samorządzie gminnym mogą być akty prawa miejscowego, stanowione przez organy gminy zarówno na podstawie ustawy o samorządzie gminnym, jak i przepisów zawartych w ustawach szczególnych – wyjaśnia dr hab. Paweł Chmielnicki z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.