Prawo emisji obligacji przez samorządy wynika wprost z ustawy o obligacjach, która określa zasady emisji, zbywania, nabywania i wykupu obligacji. Art. 2 punkt 2 tej ustawy stanowi, że obligacje mogą emitować gminy, powiaty, województwa, a także związki tych jednostek oraz miasto stołeczne Warszawa. Zdolność obligacyjną samorządów potwierdza także art. 48 ust. 1 ustawy o finansach publicznych oraz ustawy samorządowe.
Najpierw analiza potrzeb
Decyzję o emisji obligacji w gminie podejmuje rada miasta, najczęściej na wniosek prezydenta miasta. Przygotowaniem wniosku zajmuje się miejski skarbnik.
– Najpierw dokonaliśmy analizy sytuacji gminy – mówi Kazimierz Paryła, skarbnik Siedlec. Miasto właśnie zadebiutowało na Catalyst. – Zdecydowanie zmniejsza się obecnie dynamika dochodów własnych i wyraźnie zmalał transfer pieniędzy z budżetu państwa. Rosnące opłaty za media oraz usługi komunikacji miejskiej nie pozwoliły na podnoszenie stawek podatków lokalnych, aby zwiększyć dochody budżetu. Zdecydowaliśmy się więc na pożyczkę w postaci emisji obligacji komunalnych.
W marcu Siedlce wprowadziły swoje obligacje komunalne na Giełdę Papierów Wartościowych, na rynek papierów Catalyst. Wartość wystawionych tam obligacji to 25,1 mln zł. Siedlce już wcześniej wypuszczały obligacje, ale były one adresowane do konkretnych instytucji finansowych i nie obracano nimi na giełdzie.
Konieczna uchwała rady
To do wyłącznej właściwości rady gminy należy emitowanie obligacji oraz określanie zasad ich zbywania, nabywania i wykupu przez wójta (art. 18 punkt 2.9) litera b) ustawy o samorządzie gminnym). Podobnie jest w przypadku powiatu i województwa samorządowego.