Ministerstwo Finansów wyjaśniło wątpliwości gmin będących właścicielami nieruchomości. Przypomniało, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie przewiduje dla nich wyłączenia z opodatkowania.
Zgodnie z ogólną zasadą obowiązek podatkowy ciąży na właścicielu (posiadaczu samoistnym) nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkowniku wieczystym gruntów.
Wyjątek stanowią nieruchomości będące własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Tu podatnikami są ich posiadacze. Będzie tak zarówno wówczas, gdy posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub z innego tytułu prawnego, jak i wówczas, gdy jest bezumowne.
Jeśli więc nieruchomość jest własnością jednostki samorządu terytorialnego, podatnikiem jest jej aktualny posiadacz. Gdy znajduje się we władaniu właściciela, właśnie on będzie podatnikiem.
Oznacza to, że także gmina może być zobowiązana do zapłaty daniny od stanowiących jej własność nieruchomości, które nie zostały przekazane w posiadanie innym podmiotom.