?O interpretację wystąpiła do GIODO spółdzielnia mieszkaniowa Metalowiec we Wrocławiu.
Chodzi o deklaracje w sprawie śmieci. Gminy wymagają od spółdzielni składania zbiorczych deklaracji obejmującej budynek (budynki) wielolokalowy, przygotowywanych na podstawie m.in. imiennych deklaracji poszczególnych właścicieli lokali.
Spółdzielnie bronią się przed zbiorczymi deklaracjami, twierdząc, że to sami właściciele lokali powinni składać takie deklaracje w gminie. Nie znają bowiem wszystkich mieszkańców i nie są zdolne sprawdzić, czy podane przez nich dane dotyczące np. liczby lokatorów są prawdziwe. Tymczasem ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach (dalej: ustawa śmieciowa) obciąża zarządców odpowiedzialnością karną skarbową. Obawiają się także, że spadnie na nich odpowiedzialność za osoby, które nie będą płacić za śmieci.
W niektórych miastach spółdzielnie mieszkaniowe organizują się i wspólnie odmawiają składania zbiorczych deklaracji.
Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez GIODO spółdzielni Metalowiec, w ustawie śmieciowej brakuje przepisu nakładającego na spółdzielnie mieszkaniowe obowiązek składania deklaracji także w imieniu pozostałych właścicieli lokali. Spółdzielnia sprawuje zarząd nieruchomością na podstawie art. 27 ustawy o spółdzielnich mieszkaniowych. Nie może być on traktowany jako zarząd nieruchomością wspólną, o którym mówi ustawa o własności lokali (dotycząca wspólnot mieszkaniowych). Inne przepisy, do których w sprawach nieuregulowanych odsyła ustawa spółdzielcza (chodzi o prawo spółdzielcze), również nie dają podstaw do przekazania spółdzielniom praw i obowiązków poszczególnych właścicieli lokali.