Rada miejska w Świebodzicach określiła warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zapisano, że są one przyznawane mieszkańcom Świebodzic spełniającym wymogi z art. 50 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej i są świadczone w miejscu ich zamieszkania.

Uchwałę unieważnił wojewoda dolnośląski, bo rada nie miała prawa do określania, kto jest adresatem tych usług. Wskazał, że ograniczyła ona bez podstawy prawnej krąg beneficjentów. Z literalnego brzmienia uchwały wynika bowiem, że usługi są adresowane wyłącznie do mieszkańców gminy Świebodzice. Tymczasem art. 50 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej stanowi: „Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić".

Co więcej – zauważył wojewoda – użyte sformułowanie „mieszkańcy gminy Świebodzice" jest nie do pogodzenia z systemowym ujęciem pomocy społecznej. W art. 5 pkt 1 ustawy wskazano, że prawo do świadczeń z pomocy społecznej co do zasady przysługuje obywatelom polskim mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

sygnatura akt: NK-N.4131.137. 28.2013.MS1