W art. 18a ust. 1 ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym zidentyfikowano trzy kategorie ryzyka, na których powinna się koncentrować ocena projektu z punktu widzenia początkowej klasyfikacji aktywów objętych umową o PPP – albo jako aktywów sektora finansów publicznych, albo rejestrowanych w bilansie partnera prywatnego. Jest to ryzyko budowy, dostępności oraz popytu. Ze względu na to, który z partnerów ponosi większość z tych rodzajów ryzyka, zobowiązania z umowy PPP są klasyfikowane albo jako mające wpływ na dług publiczny i deficyt sektora finansów publicznych, albo jako niemające takiego wpływu.
W praktyce precyzyjny podział, który z partnerów i jakie ryzyko ponosi, rodził duże trudności, co z kolei miało wpływ na klasyfikację zobowiązań umownych.
Z tych właśnie względów Ministerstwo Gospodarki opracowało projekt rozporządzenia w sprawie rodzajów ryzyka mających wpływ na sposób klasyfikacji zobowiązań wynikających z umów o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz czynników uwzględnianych przy ich ocenie.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe