Samorządy mają wątpliwości, jak rozliczyć projekty termomodernizacyjne, gdy część kosztów ponosi lokalna społeczność. Organy podatkowe uznają, że pieniądze, które mieszkańcy wpłacają samorządom, aby zamontowały na ich domach kolektory słoneczne, są wynagrodzeniem za odpłatną usługę, dlatego podlegają VAT. Jeśli usługa dotyczy budownictwa społecznego, stawka wynosi 8 proc. Gmina może też odliczyć podatek.
Jedną ze spraw rozstrzygnął w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPP2/443-928/14/RS). Była to odpowiedź na pytanie gminy, która wykonuje projekt polegający na montowaniu instalacji solarnych, składających się m.in. z kolektorów i zbiorników na wodę. Samorząd chce zainstalować 232 takie instalacje na budynkach należących do mieszkańców lub na stalowych stelażach postawionych na prywatnych działkach. Dwie instalacje zostaną zamontowane na budynkach użyteczności publicznej: szkole podstawowej i budynku administracyjnym oczyszczalni ścieków.
Rozliczenie projektu
Gmina wskazała we wniosku o interpretację, że projekt zostanie w większości sfinansowany ze środków Unii Europejskiej, 21 proc. wartości wpłaci gmina, z czego część będzie wkładem mieszkańców. Kolektory będą własnością samorządu przez pięć lat, czyli okres projektu. Potem zostaną przekazane mieszkańcom bez dodatkowego wynagrodzenia. Gmina miała wątpliwości, jak rozliczyć tego rodzaju inwestycję.
Dyrektor izby skarbowej zgodził się, że wykonanie przez gminę usług termomodernizacji, za które pobierze określoną w umowie jednorazową wpłatę, podlega VAT. Obowiązek podatkowy powstanie po stronie gminy z chwilą otrzymania tych wpłat od mieszkańców.
Wysokość daniny zależy od tego, gdzie będą montowane solary. Jeśli będą to obiekty objęte społecznym programem mieszkaniowym, stawka wyniesie 8 proc. Zgodnie z art. 41 ust. 12b ustawy o VAT do budownictwa społecznego zalicza się m.in. domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 mkw.