Zasiłek na wymianę instalacji elektrycznej

OPS nie może odmówić zasiłku celowego na remont instalacji elektrycznej, powołując się wyłącznie na jego znaczne koszty – stwierdził w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Publikacja: 10.01.2015 07:01

Zasiłek na wymianę instalacji elektrycznej

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Pierwsza odmowa

Burmistrz miasta odmówił kobiecie przyznania pomocy finansowej na przerobienie instalacji elektrycznej, z uwagi na zagrożenie porażeniem prądem oraz pożarem.

Wskazał, że potrzebująca korzysta z pomocy ze środków społecznych od 2001 roku i również w roku bieżącym została objęta regularną pomocą przede wszystkim na zakup żywności. Urzędnik dodał, iż pomocy nie można traktować jako stałego źródła dochodu, czy też formy utrzymania. Jego zdaniem pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.

Kobieta odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uchyliło rozstrzygnięcie burmistrza. SKO stwierdziło brak dostatecznego wyjaśnienia sprawy. Jego zdaniem, nie zbadano ani sytuacji potrzebującej, ani pozostającej na jej utrzymaniu schorowanej, nastoletniej córki. Nie znane pozostawały przede wszystkim koszty leczenia, koszty naprawy instalacji elektrycznej i możliwości jej sfinansowania przez potrzebującą, czy jej też siostrę, która zamieszkiwała wraz z potrzebującą.

Ponowna wizytacja

Na zlecenie burmistrza pracownik socjalny ponownie przeprowadził wywiad środowiskowy. Stwierdził, iż kobieta jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy, bez prawa do zasiłku. Nie wykazuje też żadnych dochodów z pracy dorywczej. Posiada średnie wykształcenie, a po ukończeniu szkoły nie była nigdy zatrudniona w żadnym zakładzie pracy.

Urzędnik na miejscu stwierdził kiepskie warunki bytowe i finansowe domowników. Potrzebująca rodzina obecnie zajmuje suteryny domu, natomiast na parterze zamieszkuje siostra wraz z córką. Całe wolne piętro jest w stanie surowym, nie ogrzewane. Licznik energii elektrycznej jest wspólny, a koszty płacone są po połowie. Jednakże z uwagi na trudną sytuację finansową kobieta od kilku miesięcy nie dokłada się do opłat.

Pracownik dowiedział się także, iż córka potrzebującej pozostaje w stałym leczeniu kliniki z powodu schorzeń urologicznych endokrynologicznych oraz sercowo-naczyniowych. Ma zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, w związku z czym została skierowana na leczenie operacyjne. Mimo, że stawała na komisji lekarskiej Zespołu d/s Orzeczenia o Stopniu Niepełnosprawności, otrzymała decyzję odmowną o ustalenie adekwatnej kategorii.

Poza tym nastolatka wymaga odpowiedniej diety, przez co nie może uczestniczyć w żywieniu zbiorowym. Wydatki na jej leczenie wynoszą ponad pięćset złotych miesięcznie. Również sama wnioskodawczyni jest chora i potrzebuje na leczenie środków.

Nie za dobrze było też z dochodami. Źródło utrzymania rodziny stanowią alimenty oraz zasiłek rodzinny na łączną kwotę niecałego tysiąca złotych.

Kobieta, na żądanie urzędnika przedstawiła ekspertyzę i kosztorys remontu instalacji. Do prawidłowego montażu potrzeba by zgromadzić ponad cztery tysiące złotych. W takim stanie rzeczy kobieta nie była w stanie, w żadnym stopniu sfinansować kosztu naprawy instalacji.

Drobny remont

Burmistrz wyliczył kryterium dochodowe i stwierdził, że potrzebująca spełnia warunek kryterium dochodowego do przyznania pomocy na remont instalacji, jednak pomimo tego odmówił jej przyznania pomocy. Wyjaśnił, że zasiłek celowy może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

W opinii organu, remont nie mógł mieć charakteru drobnego, gdyż przemawia za tym rozmiar i koszt napraw. Dlatego też wnioskowana kwota wsparcia nie może być udzielona z uwagi na przekroczenie ustawowo określonego zakresu i przeznaczenia pomocy. Poza tym Ośrodek Pomocy Społecznej nie ma środków by pokryć całość remontu. Tym samym, jeśli rodzina nie jest w stanie w znacznej części dofinansować remontu, to przyznanie pomocy ze środków publicznych nie ma uzasadnienia, ponieważ założony cel w żaden sposób nie zostanie osiągnięty.

Podobnie widziało sprawę SKO, które otrzymało w mocy decyzję burmistrza. Jego zdaniem, organ nie może udzielać świadczeń w wysokości oczekiwanej przez wszystkie osoby ubiegające się o pomoc, a przerzucanie na OPS obowiązku ponoszenia wszystkich swoich wydatków nie znajduje uzasadnienia, gdyż pomocy nie można traktować jako źródła dochodu czy też formy utrzymania.

Drobny nie znaczy kosztowny

18 grudnia 2014 roku obie decyzje administracji uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Zdaniem WSA, zakres pojęcia niezbędna potrzeba bytowa w sposób jednoznaczny wpisuje się w potrzebę remontu instalacji elektrycznej w domu, skoro stan instalacji stwarza zagrożenie pożarowe. Taka sytuacja może spowodować niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia osób i powinna stanowić podstawową determinantę do przyznania wnioskowanego świadczenia.

Sąd zwrócił również uwagę na to, że pojęcie drobnego remontu ma charter względny, a jego koszt wcale nie musi być związany z ogromem prac. OPS udamawiając pomocy nie może również odwoływać się do swoich możliwości finansowych, czy też średniej wysokość przyznawanych zasiłków celowych oraz do tego, że pomocy nie można traktować jako źródła dochodu, czy też formy utrzymania (III SA/Kr 1538/14).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo