Zastępca wójta nie jest organem gminy

Ustawa o samorządzie powiatowym nie zabrania łączyć mandatu radnego z funkcją wicewójta.

Aktualizacja: 16.04.2015 08:55 Publikacja: 16.04.2015 07:37

Zastępca wójta nie jest organem gminy

Foto: www.sxc.hu

Rada powiatu warszawskiego zachodniego stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego Marcina Zająca. W podjętej uchwale stwierdziła, że przyczyną wygaśnięcia mandatu jest to, że radny jest równocześnie wicewójtem gminy Stare Babice. Tymczasem zgodnie z art. 383 § 1 pkt 5 kodeksu wyborczego jedną z przesłanek wygaśnięcia mandatu radnego jest naruszenie zakazu łączenia tego mandatu z wykonywaniem funkcji określonych w odrębnych przepisach.

W tym konkretnym wypadku został naruszony zakaz łączenia mandatu radnego z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego, sformułowany w art. 21 ust. 8 ustawy o samorządzie powiatowym.

W ocenie radnych powiatu warszawskiego zachodniego, skoro radny Marcin Zając objął mandat radnego powiatu i w ciągu trzech miesięcy od ślubowania nie zrezygnował z funkcji wicewójta gminy Stare Babice, to jego mandat wygasł z mocy prawa, co potwierdza podjęta przez radę powiatu uchwała.

Odmienny pogląd na całą sytuację zaprezentował jednak wojewoda mazowiecki. W rozstrzygnięciu nadzorczym z 8 kwietnia stwierdził, że uchwała wygaszająca mandat radnego Marcina Zająca jest nieważna.

– Należy zwrócić uwagę, że art. 21 ust. 8 ustawy o samorządzie powiatowym zakazuje radnemu łączenia mandatu z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego – wyjaśnia Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Oznacza to, że radny powiatu nie może być jednocześnie radnym gminy, radnym w innym powiecie lub starostą (członkiem zarządu takiego powiatu), radnym województwa, marszałkiem (członkiem zarządu) województwa.

– Taki radny nie może także być wójtem gminy. Ale zakaz ten nie dotyczy już pełnienia funkcji zastępcy wójta, a to dlatego, że sprawowanie funkcji zastępcy wójta nie mieści się w dyspozycji art. 21 ust. 8 ustawy o samorządzie powiatowym. Z tej prostej przyczyny, że zastępca wójta nie jest ani organem gminy, ani też członkiem organu tej jednostki samorządu terytorialnego – tłumaczy Jacek Kozłowski.

Wojewoda zwrócił uwagę jednak, że łączenie funkcji radnego powiatu z funkcją zastępcy wójta narusza przepisy ustawy o samorządzie gminnym, które takiego łączenia stanowisk zabraniają.

– Kolizja ta powinna zostać jednak rozwiązana przez organ wykonawczy gminy, którego obowiązkiem jest odwołanie wicewójta ze stanowiska. W sytuacji, gdy ten z funkcji radnego sam nie zrezygnował – podkreśla Jacek Kozłowski.

sygnatura akt: LEX-I.4131.57.2015.MZ

Szkoły podstawowe i średnie
Najlepsze licea i technika w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego