Droga gminna tylko na gminnym gruncie - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Po 1 stycznia 1999 r. nieruchomości pod drogami lokalnymi przechodziły z mocy prawa na własność gmin, pod warunkiem że wojewoda wydał stosowne decyzje deklaratoryjne.

Publikacja: 06.07.2015 08:22

Droga gminna tylko na gminnym gruncie - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Foto: 123RF

Brak takiej decyzji oznaczał, że grunty pod drogą należą do dotychczasowych właścicieli, np. osób fizycznych. A to oznacza, że droga nie może zostać zaliczona np. do kategorii dróg gminnych na podstawie uchwały rady właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zapadł 3 lipca 2015 r.

Sąd rozpatrywał skargę kasacyjną Rady m.st. Warszawy na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie stwierdzające, że uchwała rady miasta zaliczająca ul. Lawinową (Warszawa Wawer) do kategorii gminnych jest nieważna (wyrok z 30 grudnia 2014 r., sygn. VII SA/Wa 1006/14). Sąd wskazał, że z przepisów ustawy o drogach publicznych wynika, że ulica może zostać zaliczona do kategorii dróg gminnych wyłącznie wtedy, gdy nieruchomość, na której się znajduje, stanowi własność gminy.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem