Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kolejny spór gminy z fiskusem o prawo do odliczenia VAT od kwot wydawanych przez nią na promocję oraz zieleń miejską. Tym razem opowiedział się po stronie urzędników.
We wniosku o interpretację jedna z podwarszawskich gmin wskazała, że wykonuje czynności w obrębie swoich zadań, które pozostają poza VAT. Jednocześnie wykonuje czynności wpisujące się w definicję działalności gospodarczej i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.
W ramach działalności podlegającej opodatkowaniu m.in. oddaje grunt w użytkowanie wieczyste, świadczy usługi dzierżawy sprzętu medycznego, dokonuje odpłatnego zbycia mienia komunalnego itd.
Gmina wskazała, że ponosi wydatki o charakterze reprezentacyjnym. Ich zasadniczym celem jest promowanie miasta i wszystkich obszarów jego działalności (tj. zarówno o charakterze podatnika VAT, jak i organu władzy).
Są to wydatki m.in. na zakup ozdób i dekoracji świątecznych, usługi i towary związane z organizacją imprez miejskich (z okazji świąt Bożego Narodzenia, 11 listopada, Wielkanocy) czy kulturalnych. A także koszty ogłoszeń prasowych, plakatów, gadżetów, pucharów i nagród.