Festyny dla mieszkańców bez korzyści podatkowych VAT

Wydatki promocyjne na ozdoby świąteczne, organizację spotkań świątecznych, a także pielęgnację terenów zielonych nie dają gminie prawa do odliczenia VAT.

Aktualizacja: 13.08.2015 12:46 Publikacja: 13.08.2015 12:38

Festyny dla mieszkańców bez korzyści podatkowych VAT

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kolejny spór gminy z fiskusem o prawo do odliczenia VAT od kwot wydawanych przez nią na promocję oraz zieleń miejską. Tym razem opowiedział się po stronie urzędników.

We wniosku o interpretację jedna z podwarszawskich gmin wskazała, że wykonuje czynności w obrębie swoich zadań, które pozostają poza VAT. Jednocześnie wykonuje czynności wpisujące się w definicję działalności gospodarczej i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

W ramach działalności podlegającej opodatkowaniu m.in. oddaje grunt w użytkowanie wieczyste, świadczy usługi dzierżawy sprzętu medycznego, dokonuje odpłatnego zbycia mienia komunalnego itd.

Gmina wskazała, że ponosi wydatki o charakterze reprezentacyjnym. Ich zasadniczym celem jest promowanie miasta i wszystkich obszarów jego działalności (tj. zarówno o charakterze podatnika VAT, jak i organu władzy).

Są to wydatki m.in. na zakup ozdób i dekoracji świątecznych, usługi i towary związane z organizacją imprez miejskich (z okazji świąt Bożego Narodzenia, 11 listopada, Wielkanocy) czy kulturalnych. A także koszty ogłoszeń prasowych, plakatów, gadżetów, pucharów i nagród.

Gmina zapytała, czy wydatki promocyjne, a także na utrzymanie zieleni, oświetlenie i czystość dają jej prawo do odliczenia VAT. Sama uważała, że tak, bo mają na celu poprawę jej wizerunku w oczach potencjalnych inwestorów, przedsiębiorców oraz nabywców gruntów i lokali będących jej własnością. Tym samym służą zwiększeniu konkurencyjności i liczby inwestycji.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. W jego ocenie wydatki, o które pyta samorząd, są związane bezpośrednio z czynnościami niepodlegającymi VAT. A te prawa do odliczenia nie dają.

Gmina zaskarżyła interpretację, ale przegrała.

Oddalając jej skargę, warszawski WSA zgodził się z urzędnikami, że sporne wydatki skarżący jest zobowiązany ponosić w ramach wykonywania zadań własnych, w stosunku do których nie jest podatnikiem. Tym samym nie mają one związku z działalnością gospodarczą i z czynnościami opodatkowanymi.

Tego samego zdania był NSA. Podkreślił, że w sprawie chodzi o wydatki na eventy kulturalne dla mieszkańców i utrzymanie ładu i porządku w gminie. NSA nie dopatrzył się ich choćby pośredniego związku z działalnością opodatkowaną.

– Owszem, mają one wpływ na społeczność lokalną – tłumaczyła sędzia Dagmara Dominik-Ogińska. – Samo to jednak nie przekłada się na prawo do odliczenia.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo