Czego dotyczył spór
Rada gminy w marcu 2014 r. podjęła uchwałę o odmowie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym zatrudnionym w zakładzie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. W jej uzasadnieniu wskazano, że pracodawca powoływał się na ekonomiczne i organizacyjne przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę z radnym. Wątpliwości rady wzbudziła procedura samego wypowiedzenia. Zakład gospodarki komunalnej i mieszkaniowej przejął bowiem pracownika z zakładu budowy i eksploatacji wiejskich urządzeń komunalnych od 1 stycznia 2014 r. Natomiast już 31 stycznia 2014 r. wręczono mu wypowiedzenie.
W ocenie rady pracodawca nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym i nie uzyskał uprzedniej zgody rady gminy na rozwiązanie stosunku pracy. Ze stosownym wnioskiem pracodawca wystąpił dopiero po upływie wielu dni od doręczenia wypowiedzenia i po powzięciu informacji, że radny wniósł pozew do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.
Pracodawca zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego i wniósł o stwierdzenie jej nieważności. W ocenie zakładu z przepisu art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli jego podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. W spornej sprawie taka sytuacja nie miała jednak miejsca, więc rada gminy miała obowiązek podjęcia uchwały wyrażającej zgodę na rozwiązanie stosunku pracy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę zakładu. Przypomniał, że rozwiązanie stosunku pracy z radnym wymaga uprzedniej zgody rady gminy. Brzmienie spornego przepisu w tym zakresie jest jasne i nie budzi wątpliwości. Uprzedni to taki, który miał miejsce wcześniej, przed czymś. Co prawda WSA zgodził się, że przepis nie określa, z jakim wyprzedzeniem pracodawca ma się zwrócić ze stosownym wnioskiem do rady gminy. Jednak w orzecznictwie i literaturze podkreśla się, że wyprzedzenie nie powinno być nazbyt wielkie, aby konsultowane przyczyny wypowiedzenia nie uległy w tym czasie dezaktualizacji.
Zdaniem sądu analiza sprawy prowadzi do wniosku, że przyczyną rozwiązania umowy o pracę nie były zdarzenia związane z wykonywaniem przez niego mandatu radnego. Zatem wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym lub odmowa takiej zgody pozostawiona była uznaniu rady gminy. Zaskarżona uchwała odpowiada zaś prawu.