Od 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy w zakresie proporcji odliczania podatku przez podatników prowadzących działalność mieszaną. Największe wyzwania czekają gminy, które będą musiały wypracować nowe zasady odliczania VAT tam, gdzie będzie to miało związek zarówno z działalnością gospodarczą, jak i taką, która takiego charakteru nie ma.
Po co te zmiany
- Niektórzy podatnicy VAT dokonują zakupów, które są wykorzystywane nie tylko w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą, ale również do innych celów. Są to głównie gminy, w przypadku których mieszają się dwie sfery aktywności – działalność gospodarcza oraz działalność organu władzy publicznej. Nowe przepisy mają na celu prawne uregulowanie metod ustalania zakresu prawa do odliczenia w tego typu przypadkach – wyjaśnia Dawid Milczarek, menedżer w kancelarii Martini & Wspólnicy.
Dotychczasowe przepisy przewidują jedynie ograniczenia w odliczaniu VAT przez konieczność wyliczania proporcji w przypadku zakupów, które są związane z działalnością opodatkowaną oraz zwolnioną z VAT.
Od nowego roku prewspółczynnik odliczenia trzeba będzie ustalić także przy działalności mieszanej. Przepisy wykonawcze, które miały pomóc podatnikom, już budzą wątpliwości ekspertów.
– Pod koniec września Ministerstwo Finansów ujawniło propozycję przepisów wykonawczych dotyczących sposobów obliczania prestruktury. Projekt rozporządzenia z 23 września 2015 r., jest istotny i potrzebny. Pewne proponowane w nim rozwiązania budzą już jednak wątpliwości – mówi Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL.