Reklama
Rozwiń

Dodatkowe zajęcia nie mogą kolidować ze służbowymi

Pracownik samorządowy nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych. Jeśli to zrobi, może stracić pracę.

Publikacja: 03.11.2015 04:00

Dodatkowe zajęcia nie mogą kolidować ze służbowymi

Foto: 123RF

Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych. Pod warunkiem, że wywołują one uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Urzędnik nie może również wykonywać zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy.

Sprzeczność zajęć wykonywanych przez urzędnika samorządowego z obowiązkami służbowymi dotyczy wszelkich jego obowiązków. Zarówno tych bezpośrednio wynikających z treści jego umowy o pracę, związanych z pełnioną przez niego funkcją, jak i takich, które wykonuje on sporadycznie na podstawie polecenia przełożonych. Za sprzeczne z obowiązkami służbowymi można uznać zajęcia wykonywane przez urzędnika poza stosunkiem pracy, jeżeli np. pokrywają się czasowo, mają taki sam lub podobny zakres przedmiotowy czy też prowadzą do kolizji interesów pracownika wykonującego zajęcia poza stosunkiem pracy z interesami pracodawcy. Natomiast za zajęcia związane z obowiązkami wynikającymi ze stosunku pracy można uznać wszelkie rodzaje aktywności, które pokrywają się chociażby częściowo przedmiotowo, funkcjonalnie czy celowościowo z tymi obowiązkami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono