W części samorządów rodzicom ogranicza się wybór – muszą posłać swoje sześcioletnie dziecko do zerówki w szkole. Skrajnym przypadkiem jest Oława. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej urzędu tego miasta, do przedszkoli przyjmowane będą dzieci w wieku od trzech do pięciu lat (roczniki: 2011, 2012, 2013). Roczny obowiązek wychowania przedszkolnego będzie wypełniany w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.
Podobnie miało być w Zielonej Górze. Z pomysłu jednak się wycofano.
Na bakier z prawem
Okazuje się, że ograniczanie rodzicom prawa wyboru między zerówką w szkole i przedszkolu może być niezgodne z prawem. Takie stanowisko prezentują minister edukacji narodowej i rzecznik praw obywatelskich. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli i innych publicznych form wychowania przedszkolnego przeprowadza się na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w publicznym przedszkolu lub w innej publicznej formie wychowania przedszkolnego. Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola lub innej publicznej formy wychowania przedszkolnego corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym samym miejscu w terminie siedmiu dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego. Nie można więc odmówić im pozostawienia dziecka w placówce, do której dziecko już chodzi i do której jest przyzwyczajone.
– Wydaje się, że nieprzeprowadzenie w roku szkolnym 2016/2017 rekrutacji dla dzieci sześcioletnich do przedszkoli, a w szczególności odmowa realizacji prawa do kontynuowania edukacji w przedszkolu, do którego dziecko uczęszcza, może stanowić naruszenie przepisów, a także, co za tym idzie, praw obywatelskich – podkreśla Adam Bodnar w wystąpieniu do minister edukacji narodowej. I dodaje, że gmina, zgodnie z zasadą priorytetu dobra dziecka, w pierwszej kolejności powinna wziąć pod uwagę opinie oraz oczekiwania rodziców.
– Postępowanie rekrutacyjne do publicznych placówek wychowania przedszkolnego przeprowadza się dla wszystkich dzieci w kategoriach wiekowych przewidzianych w ustawie o systemie oświaty, a nie tylko dla wybranych czy wskazanych przez organ prowadzący. Przedszkole nie jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci trzy-, cztero- i pięcioletnich – mówi Anna Ostrowska, rzecznik MEN. I dodaje, że jeśli rodzicom nie pozostawiono wyboru, mogą się poskarżyć do wojewody.