Opłatą targową zaskarzy tylko firma

Osoba, która dopiero planuje założenie firmy, nie zaskarży uchwały o opłacie targowej, nawet gdyby kiedyś musiała ją wnosić.

Aktualizacja: 06.05.2016 08:54 Publikacja: 06.05.2016 08:43

Opłatą targową zaskarzy tylko firma

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną przyszłego biznesmena, któremu nie podobały się miejscowe regulacje o opłacie targowej.

Chodziło o uchwałę rady miejskiej w sprawie opłaty targowej z 2012 r. Zarzut błędnego i bezprawnego sformułowania w niej przepisów określających inkasentów i miejsca, w których pobierana jest opłata, postawił przyszły przedsiębiorca.

Skarżący tłumaczył, że jest mieszkańcem gminy-miasta i na jej terenie zamierza prowadzić działalność gospodarczą. Wskazał, że prowadzony biznes zobowiąże go do uiszczania opłaty targowej. Tymczasem w jego ocenie nieprawidłowe zapisy uchwały będą realnie wpływać na wysokość opłaty targowej, która byłaby od niego pobierana. Ponadto zapis uchwały dotyczący inkasentów powoduje niepewność w przekazywaniu tej opłaty osobom nieuprawnionym jako błędnie powołanym do tych czynności.

Zdaniem mężczyzny rada bezprawnie podjęła próbę samodzielnego określenia zakresu opodatkowania opłatą targową poprzez wskazanie miejsc, w których się ją pobiera. A definicja wprowadzona uchwałą w zasadzie rozszerza pojęcie targowiska.

Sprawa trafiła na wokandę, ale skończyła się fiaskiem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w ogóle nie doszedł do jej meritum, bo nie dopatrzył się u skarżącego interesu prawnego w zaskarżeniu spornej uchwały. Przypomniał, że skarga z art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym służy do ochrony prawnej jednostek przed bezprawnymi działaniami organów gminy stanowiącymi ingerencję w sferę ich praw i wolności. Potencjalnie naruszenie uprawnień to za mało.

Tego samego zdania był NSA. Zgodził się, że skarga wniesiona w spornej sprawie nie jest rodzajem skargi powszechnej. Jest wyraźnie nakierowana na ochronę praw podmiotowych.

Jak tłumaczył sędzia NSA Krzysztof Winiarski, samo zagrożenie naruszeniem chronionych praw jednostki to za mało, żeby uznać, że spełnione są warunki do wniesienia skargi z art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. W ocenie sądu jej wniesienie musi być uzasadnione konkretną, realną sytuacją prawną i negatywnym wpływem np. uchwały na sferę praw już istniejących, a nie przyszłych.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 77/15

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku