NSA: odnowiony bulwar w Gorzowie Wielkopolskim jest legalny

Nie udało się mieszkańcowi Gorzowa Wielkopolskiego podważyć ważności pozwolenia na budowę wschodniej promenady, wizytówki tego miasta.

Publikacja: 12.05.2016 08:03

NSA: odnowiony bulwar w Gorzowie Wielkopolskim jest legalny

Foto: 123RF

Cengiz Z. wniósł skargę do wojewody lubuskiego. Domagał się w niej unieważnienia pozwolenia na budowę, na podstawie którego zrewitalizowano w Gorzowie Wielkopolskim wschodnią część bulwaru nad Wartą.

Chodziło o to, że jego posesja znajduje się w obszarze oddziaływania tej inwestycji. Jest bowiem właścicielem nieruchomości położonej na skarpie w bliskim sąsiedztwie bulwaru. Miał więc prawo do uczestniczenia w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Niestety, nie z własnej winy nie brał w nim udziału.

Tymczasem na skutek prowadzonych prac budowlanych może przecież dojść do uszkodzenia jego domu. Straci też widok z części okien, jedna ze ścian jego budynku zostanie bowiem całkowicie zasłonięta. Niepokoił się również tym, że po zakończeniu inwestycji zwiększy się ruch pieszych i nasili hałas.

Wojewoda odmówił jednak unieważnienia tej decyzji. Według niego faktycznie nieruchomość Cengiza Z. leży w obszarze oddziaływania tej inwestycji, to jednak za mało, by stwierdzić nieważność pozwolenia.

Następnie dwukrotnie sprawą zajmował się główny inspektor nadzoru budowlanego (GINB) oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Cengiz Z. nic jednak na tym nie zyskał. GINB nie zmienił swojego stanowiska. WSA za pierwszym razem przekazał sprawę GINB do ponownego rozpoznania, a za drugim razem oddalił skargę. W drugim wyroku WSA stwierdził, że projekt zagospodarowania terenu jest zgody z przepisami, w tym z techniczno-budowlanymi. Podnoszona teoretyczna możliwość uszkodzenia domu nie może być zaś podstawą odmowy udzielania pozwolenia, skoro inwestor wywiązał się ze wszystkich swoich obowiązków. Nie powinno być też nasilenia hałasu, skoro inwestycja ma na służyć wypoczynkowi, a głośne imprezy odbywają się sporadycznie.

Cengiz Z. próbował walczyć w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, ale i ten nie doszukał się naruszeń prawa. Jego zdaniem w tym wypadku mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego przyjął złą ścieżkę obrony. Powinien bowiem domagać się wznowienia postępowania, a nie unieważnienia pozwolenia.

Sygnatura akt: II OSK 2019/14

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku