Czego dotyczył spór
Rada powiatu zmieniła uchwałę zakazującą używania niektórych jednostek pływających na jeziorach. Zrobiła to pod wpływem lokalnego stowarzyszenia, które zwróciło się w tej sprawie do starosty. Chciało ono dopuszczenia na jednym z jezior uprawiania sportów motorowodnych. W tym celu trzeba było z załącznika do ww. uchwały wykreślić to jezioro. I to rada powiatu zrobiła.
Zmianę zakwestionował wojewoda, zarzucając istotne naruszenie art. 33 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Tłumaczył, że jezioro położone jest na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000. Obszar ten wyznaczony został w związku z wypełnieniem zobowiązań państwa polskiego względem wymogów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa oraz na podstawie aktu prawa krajowego, tj. rozporządzenia ministra środowiska z 5 września 2007 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków.
Podstawą kwalifikacji ww. obszaru do sieci obszarów Natura 2000 jest jego unikatowy w skali kraju oraz Unii Europejskiej walor ornitologiczny. Na obszarze, gdzie znajduje się jezioro, występuje około 230 gatunków ptaków, w tym ponad 160 lęgowych. Wśród nich znajduje się około 40 gatunków wymienionych w załączniku ww. dyrektywy, a także 12 gatunków ujętych w polskiej czerwonej księdze zwierząt, jako gatunki narażone na wyginięcie. Ponadto większość ptaków występująca na tym obszarze objęta jest ścisłą ochroną gatunkową na podstawie przepisów rozporządzenia ministra środowiska z 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
Dlatego zdaniem wojewody stworzenie możliwości wykorzystania wód jeziora na potrzeby rekreacji oraz sportów wodnych przy użyciu jednostek pływających spowoduje realne zagrożenie względem określonej grupy ptaków, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000. Dotyczy to przede wszystkim rybołowów.
Wojewoda podkreślił, że art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody określa krąg podmiotów zobowiązanych do dbałości o przyrodę. Adresatami tego obowiązku są wszystkie organy administracji, bez względu na to czy realizują zadania w zakresie ochrony przyrody, czy też nie.