Od 1 stycznia 2017 r. zostanie wprowadzona obowiązkowa centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego. Do końca 2016 r. nie będą kwestionowane rozliczenia dokonywane przez samorządy z zastosowaniem dotychczasowego modelu rozliczeń. Fiskus był dotychczas zwolennikiem zasady samodzielnego rozliczania VAT przez gminę i jej jednostki, które traktowano jako odrębnych podatników.
Samorządy będą mogły jednak podjąć decyzję o dokonaniu korekt rozliczeń (uwzględniając model scentralizowany – gmina rozlicza VAT jako podatnik), decydując też, jaki okres rozliczeniowy korekta będzie obejmowała.
W środę rząd przyjął projekt ustawy o zasadach rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej (...). To skutek orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 29 marca 2014 r.
Zgodnie z przyjętym projektem podjęcie przez samorząd decyzji o skorygowaniu swoich wcześniejszych rozliczeń z zastosowaniem wynikającego z orzeczenia TSUE scentralizowanego systemu rozliczania VAT oznaczać będzie konieczność zwrotu części środków europejskich wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
Brak zgody
– Nie zgadzamy się na obciążanie samorządów odsetkami – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Samorządy nie mogą być obciążane sankcjami za błędy Ministerstwa Finansów, które od momentu wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług do wyroku TSUE upierało się przy niewłaściwej interpretacji przepisów. Przecież nikt, a państwo w szczególności, nie może czerpać korzyści ze swojego bezprawia – przekonuje Andrzej Porawski. I dodaje, że samorządy będą walczyć w Sejmie o to, aby zwrot środków UE odsetek nie obejmował.