Opiniowanie przez wojewodów inwestycji w ochronie zdrowia do zmiany

Wiele zapisów noweli ustawy o inwestycjach w zdrowiu jest zbyt szczegółowych – uważają posłowie opozycji zasiadający w sejmowej Komisja Zdrowia.

Publikacja: 20.07.2016 07:46

Opiniowanie przez wojewodów inwestycji w ochronie zdrowia do zmiany

Foto: www.sxc.hu

Zbytnie uszczegółowienie może skomplikować próby dostosowania przepisów do realiów – zauważyli posłowie opozycji podczas pierwszego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które odbyło się we wtorek w sejmowej Komisji Zdrowia.

– Jeśli zajdzie konieczność korekty, trzeba będzie zmieniać ustawę. Może warto przenieść część zapisów do rozporządzeń – sugerował Bartosz Arłukowicz (PO), szef komisji.

Nowelizacja ma zracjonalizować wydawanie publicznych pieniędzy i uregulować opiniowanie przez wojewodów inwestycji w ochronie zdrowia. Opinia będzie niezbędna w projektach dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej – do wydania w 2014–2020 jest 12 mld zł.

W opiniowaniu inwestycji wojewodom pomóc ma IOWISZ, czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia. 34 pytania IOWISZ mają zagwarantować, że decyzje o finansowaniu nowych inwestycji będą racjonalne, dostosowane do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Wojewoda, wydający opinię o celowości inwestycji na podstawie mapy potrzeb zdrowotnych i zgodności z priorytetami regionalnej polityki zdrowotnej, weźmie pod uwagę dane wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i opinię jego szefa.

To właśnie zapis o NFZ wzbudził najwięcej wątpliwości posłów.

– Projektowana ustawa zakłada, że NFZ nadal będzie odgrywał rolę w procesie podejmowania decyzji i tworzenia map potrzeb zdrowotnych. Tymczasem NFZ ma nie być – zauważali.

Wiceminister Krzysztof Łanda uspokoił jednak, że ustawa likwidująca NFZ automatycznie zamieni go we wszystkich dokumentach na nowego płatnika. —kek

etap legislacyjny: przed drugim czytaniem

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo