Wady w uchwałach dotacyjnych związanych z opieką nad dziećmi

Prawo miejscowe | Nie można w uchwale ograniczać prawa do dotacji tylko do dzieci, będących mieszkańcami danej gminy oraz tylko do wybranej formy opieki.

Publikacja: 08.08.2017 06:40

Wady w uchwałach dotacyjnych związanych z opieką nad dziećmi

Foto: 123rf

Zgodnie z art. 60 ust. 2 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (dalej ustawa), wysokość i zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowej, o której mowa w ust. 1, określa rada gminy w drodze uchwały. Natomiast z ust. 1 ww. artykułu wynika, że podmioty, o których mowa w art. 8 ust. 1 (czyli gminy, osoby fizyczne oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej), prowadzące żłobek lub klub dziecięcy, lub zatrudniające dziennych opiekunów mogą otrzymać na każde dziecko objęte opieką w żłobku lub klubie dziecięcym, lub przez dziennego opiekuna dotację celową z budżetu gminy. I właśnie na kanwie wspomnianej delegacji ustawowej z art. 60 ust. 1 pojawiają się problemy związane z właściwym konstruowaniem uchwał dotacyjnych. W artykule tym postaram się przybliżyć niektóre problemy, które pojawiały się w działalności legislacyjnej gmin.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr