Pierwokup dla starosty i opłaty
Prawo wodne przewiduje prawo pierwokupu Skarbu Państwa w odniesieniu do gruntów pod śródlądowymi wodami stojącym. Wodami stojącymi są wody śródlądowe w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi śródlądowymi wodami płynącymi, ale nie tylko. Chodzi także o wodę gromadzącą się w zagłębieniach wykonanych przez człowieka (z wyjątkiem stawów). Takimi zagłębieniami mogą być m.in. sadzawki, oczka wodne czy baseny.
Oznacza to, że w wypadku nieruchomości, na których się one znajdują, po 1 stycznia 2018 r. staroście będzie przysługiwało prawo pierwokupu. Transakcje będą więc dwuetapowe. Najpierw strony transakcji będą zawierały u notariusza warunkową umowę sprzedaży, a ten zwróci się do notariusza z pytaniem, czy chce skorzystać z przysługującego mu prawa pierwokupu. Dopiero po uzyskaniu negatywnej odpowiedzi będzie można sfinalizować umowę sprzedaży nieruchomości.
Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej jednak uspokaja. Według niego prawa pierwokupu nie będzie w wypadku oczek oraz basenów. Twierdzi, że nie mają one nic wspólnego ze śródlądowymi wodami stojącymi. Czas pokaże, jak to będzie wyglądało w praktyce.
W trakcie prac nad prawem wodnym najwięcej emocji wywołały opłaty za wodę z kranu. Obawiano się ich podwyżek. Ustawodawca postanowił więc uspokoić wszystkich. Z tego powodu prawo wodne przewiduje, że nowe przepisy nie mogą być podstawą do zmiany taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków od mieszkańców w 2018 i 2019 roku.
Zmniejszono też maksymalne stawki opłat zmiennych, jakie można pobierać za dostarczanie mieszkańcom wody przeznaczonej do spożycia. Maksymalne opłaty w zależności od wielkości aglomeracji wyniosą: 0,30 gr, 0,2 gr oraz 0,15 gr za metr sześcienny. Ostateczne jednak stawki zostaną szczegółowo określone w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Podatek tzw. denny
Prawo wodne wprowadza również „podatek denny", np. od pomostów, marin. Przepisy przewidują jednak możliwość zwolnienia z opłaty rocznej gruntów pokrytych wodami, które znajdują się w użytkowaniu gmin i są przekazywane np. klubom sportowym oraz amatorom łowienia ryb. Zwolnienie z tego podatku będzie możliwe, jeżeli taka infrastruktura, np. pomosty, będzie ogólnodostępna i bezpłatna.