Czy gminna biblioteka może prowadzić także działalność gospodarczą

Instytucja kultury (w tym biblioteka) może dodatkowo prowadzić działalność inną niż kulturalna. W statucie tej instytucji można przewidzieć prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli ta działalność nie będzie kolidować z celem utworzenia instytucji kultury.

Publikacja: 23.01.2018 01:00

Czy gminna biblioteka może prowadzić także działalność gospodarczą

Foto: Fotorzepa, Danuta Matłoch

- Rada gminy chce zastrzec w statucie biblioteki możliwość prowadzenia przez nią działalności gospodarczej m.in. w zakresie usług komputerowych i introligatorskich. Dochody z tej działalności byłyby przeznaczane na cele statutowe biblioteki. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?

Tak. Ogólne zasady działania bibliotek określa ustawa o bibliotekach (dalej u.b.). W art. 19 ust. 2 u.b. przewidziano, że gmina ma obowiązek prowadzenia co najmniej jednej gminnej biblioteki publicznej, wraz z odpowiednią liczbą filii i oddziałów oraz punktów bibliotecznych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 u.b. do zadań biblioteki należy m.in. obsługa użytkowników, w tym przede wszystkim udostępnianie zbiorów i prowadzenie działalności informacyjnej. Do zadań biblioteki może należeć także prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, naukowo-badawczej, wydawniczej, edukacyjnej, popularyzatorskiej i instrukcyjno-metodycznej (art. 4 ust. 2 u.b.). W art. 14 ust. 1 u.b. zastrzeżono, że usługi biblioteki, której organizatorem jest jednostka samorządu terytorialnego, powinny być ogólnie dostępne. Zasadniczo usługi te są bezpłatne. Opłaty mogą być pobierane m.in. za usługi informacyjne, bibliograficzne i reprograficzne, z tym, że wysokość tych opłat nie może przekraczać kosztów wykonania usługi (art. 14 ust. 2-3 u.b.).

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie