To na razie propozycja. Przedstawia ją Senat. Przygotował on projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Senatorowie proponują uprościć obowiązującą regulację oraz ją doprecyzować. Chcą, by targowiskami były wszelkie miejsca, w których odbywa się handel. Zwolniona z opłaty targowej miałaby być jedynie sprzedaż w sklepach.
Senatorowie chcą, by zmiany weszły w życie w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.
Projekt ten realizuje [b]wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 grudnia 2009 r. (sygn. akt K 7/08)[/b]. Trybunał stwierdził w nim niekonstytucyjność art. 15 ust. 2a tej ustawy. Reguluje on, że opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w częściach budynków, z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw. Według Trybunału przepis jest nieprecyzyjny i w praktyce jest różnie interpretowany. W konsekwencji jest niezgodny z zasadami przyzwoitej legislacji, pewności prawa oraz zaufania obywateli do państwa.
Chodzi o to, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, posiadający fundamenty oraz dach. Takimi budynkami – uważa Trybunał – będą więc również targowiska pod dachem i hale używane do targów, aukcji i wystaw. Tyle że posługując się wykładnią językową art. 15 ust. 2a, nie sposób ustalić, które budynki można zakwalifikować do wskazanych kategorii, a które nie.