W celu wykonywania zadań własnych gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, jak również zawierać umowy z innymi podmiotami, w szczególności z organizacjami pozarządowymi.
Przepisy ustawy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B6FB23D5B8660FDCD299EB6FBD499E2F?id=163433]o samorządzie gminnym[/link], jak również [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=20F9CBAE72CB41490FC271C8DED6EC00?id=74522]ustawy o gospodarce komunalnej[/link] dopuszczają ponadto możliwość realizacji zadań polegających na zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej przez tworzenie w tym celu spółek prawa handlowego.
Gminy mogą ponadto tworzyć spółki i przystępować do spółek, które prowadzą działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej. Jest to jednak możliwe wyłącznie w określonych przepisami prawa przypadkach i po spełnieniu ustawowych warunków.
[srodtytul]Ustawowe przesłanki[/srodtytul]
Tworzenie przez gminę spółek jest zatem dopuszczalne w celu realizacji zadań własnych. Jakie to są zadania, mówi nam art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z jego treścią podstawowym zadaniem własnym gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej. W szczególności natomiast zadania własne obejmują sprawy wymienione w punktach 1 – 20 tego artykułu.