W orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowany był też pogląd, że wydanie zarządzenia zastępczego jest niedopuszczalne w sytuacji, gdy rada gminy podejmie uchwałę odmawiającą stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego i uchwała ta nie została wyeliminowana z obrotu prawnego.
Podjęcie przez radę gminy uchwały odmawiającej stwierdzenia, że mandat radnego (wójta) wygasł nie blokuje wojewodzie możliwości wydania zarządzenia zastępczego o przeciwnej treści
Stanowisko takie zaprezentował m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 9 sierpnia 2005 r. - Z chwilą podjęcia uchwały odmawiającej wygaśnięcia mandatu radnego przez radę skończył się okres jej bezczynności, która mogłaby być przerwana przez zarządzenie zastępcze wojewody – uzasadniał WSA w Krakowie. - Od tej chwili nie można już mówić, że spełnione są przesłanki hipotezy art. 98a ustawy o samorządzie gminnym, a tym samym nie istnieje już możliwość wydania przez organ nadzoru zarządzenia zastępczego – czytamy w uzasadnieniu.
Obecnie jednak sądy administracyjne swoje stanowisko zmieniły i opowiadają się za poglądem, zgodnie z którym podjęcie przez radę gminy uchwały odmawiającej stwierdzenia, że mandat radnego (wójta) wygasł nie blokuje wojewodzie możliwości wydania zarządzenia zastępczego o przeciwnej treści. I to bez konieczności uchylania uchwały rady.
Stanowisko takie zaprezentował m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie o sygnaturze akt II OSK 1164/12.