- Jestem właścicielem kiosku (warzywniak) na terenie wyznaczonego targowiska. Zażądano ode mnie uiszczenia opłaty targowej. Tymczasem płacę od kiosku podatek od nieruchomości i zasadności tego świadczenia nikt nie kwestionuje. Natomiast z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że podatnik podatku od nieruchomości nie musi uiszczać opłaty targowej. Czy muszę wobec tego ją odprowadzać? - pyta czytelnik DF.
Osoby, które są podatnikami podatku od nieruchomości, od budynków i budowli położonych na targowiskach nie muszą odprowadzać opłaty targowej. To ogólna zasada wyrażona w art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej uopol). Jeśli natomiast właściciel kiosku nie musi płacić podatku od nieruchomości, powinien uiszczać opłatę targową.
Podatek od nieruchomości obciąża m.in. budynki i budowle. Te drugie są jednak opodatkowane tylko wtedy, gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Muszą więc być w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność. Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że ten warunek jest spełniony.
Definicję budynku znajdziemy w art. 1a ust. 1 pkt 1 uopol. To obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz ma fundamenty i dach. Trudno jest mówić o trwałym związaniu z gruntem kiosku. Nie jest więc budynkiem.
Budowla to, zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 uopol, obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Obiekt budowlany, który nie jest budynkiem albo obiektem małej architektury, jest budowlą. Powinien więc być opodatkowany, na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 uopol, jeżeli związany jest z prowadzeniem działalności gospodarczej.