Wysokość czynszu musi odpowiadać stanowi budynku

Stawki czynszu w lokalach komunalnych powinny uwzględniać stan techniczny budynków, a nie tylko ich wiek

Publikacja: 31.08.2007 01:01

Uchwałę Rady Miasta Józefów, która nie spełniała tego warunku, zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rzecznik praw obywatelskich. Wczoraj sąd unieważnił punkt zakwestionowany przez rzecznika.

Uchwała z 29 września 2003 r. zawierała program gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta na lata 2004 - 2008, w tym m.in. zasady polityki czynszowej. Punkt podważany przez rzecznika przewidywał, że miasto będzie ustalać czynsze na poziomie pozwalającym m.in. na stopniową likwidację wieloletnich zaniedbań w sferze remontów Jednym z kryteriów miał być wiek budynków.

Stawkę podstawową określono na 6 zł, do czego dochodziły opłaty za wodę, gaz, kanalizację i c.o. Pomniejszona mogła być m.in. w budynkach poza centrum oraz wybudowanych przed 1980 r.

-Uchwała nie uwzględnia kryterium stanu technicznego, który wpływa na podwyższenie lub obniżenie wartości lokalu, a więc na wysokość czynszu - mówi Dorota Zmijewska, główny specjalista w Biurze RPO. - Za 30-metrowe mieszkanie bez wody i kanalizacji płaci się 5,88 zł za 1 mkw., czyli dwu-, trzykrotnie więcej niż w sąsiednich gminach za pełnowartościowe lokale.

Zgodnie z art. 7 ustawy z 2001 r. o ochronie praw lokatorów czynsz musi być powiązany zwartością użytkową mieszkania. Nie może zależeć od daty jego wybudowania ani stanowić zasadniczego źródła finansowania remontów.

- Wpływy z czynszów są bezpośrednio powiązane z wydatkami i są ich głównym źródłem, ponieważ innych środków nie wystarcza, a domy się sypią - wyjaśniał w sądzie pełnomocnik rady, radca prawny Robert Ostrowski. - Są to stare, zdekapitalizowane letniaki, nadające się tylko do rozbiórki. Ponieważ 98 proc. z nich ma obniżony standard, ten właśnie przyjęto za podstawowy. Rok 1980 uznano za datę graniczną, gdyż do tego czasu nie wybudowano na terenie miasta żadnego wielorodzinnego budynku.

Polityka czynszowa Józefowa ma zachęcać mieszkańców domów komunalnych do przenoszenia się do budynków towarzystwa budownictwa społecznego, gdzie są takie same czynsze. Miasto odzyska wtedy działki pod nowe budownictwo.

Sąd jednak doszedł do wniosku, że zaskarżony punkt uchwały narusza art. 7 ustawy o ochronie praw lokatorów. Przepis ten przewiduje, że w lokalach komunalnych ustala się stawki czynszu z uwzględnieniem m.in. ogólnego stanu technicznego budynku. Tu tego elementu zabrakło, bo nie decyduje o tym czas postawienia budynku (przed 1980 r.). Rada musi zmienić ten punkt.

Wyrok (sygn. II SA/Wa 2400/06) jest nieprawomocny.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku