Reklama
Rozwiń

Więcej zadań dla marszałka

Od 1 stycznia 2009 r. marszałek dostanie więcej zadań własnych i zleconych przez administrację rządową. Rząd obiecuje, iż przekaże je łącznie z pieniędzmi. Czy będzie to zależność od subwencji i dotacji czy zwiększenie dochodów własnych?

Aktualizacja: 11.06.2008 08:35 Publikacja: 11.06.2008 08:16

Zgodnie z projektem tzw. ustawy kompetencyjnej marszałek ma przejąć m.in. pełną kontrolę nad pomocą społeczną (która obecnie stanowi zadanie zlecone), ochotniczymi hufcami pracy, wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego, tworzeniem parków krajobrazowych.

Powiększy się również pakiet zadań zleconych przez administrację rządową. Wojewodzie pozostanie ważna rola nadzorcza. Projekt ustawy przewiduje też wzmocnienie pozycji starosty, m.in. poprzez uzyskanie realnego nadzoru nad służbami zespolonymi.

Wbrew pozorom dalsza decentralizacja nie będzie polegała na dużych zmianach, choć zdecydowanie podniesie rangę marszałka jako gospodarza regionu.

– To nie jest reforma ilościowa, lecz jakościowa – twierdzi Marek Wójcik, członek zespołu ustrojowego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Podobnego zdania jest Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, który uważa, że nie należy się obawiać o los państwa po dokończeniu reformy. – Takich obaw nie było w 1990 r., kiedy reaktywowano samorząd terytorialny i przekazano gminom bardzo dużo zadań. Debata nie dotyczyła wówczas zakresu kompetencji, lecz podziału administracyjnego państwa.

Dziś jedynym dużym zadaniem pozostała pomoc społeczna, która stanowi prawie połowę budżetu wojewody – nadmienia wojewoda Kozłowski. – Pozostałe zadania mają mniejszy ciężar. Czy wojewoda musi np. występować do prezydenta o medal za długoletnie pożycie małżeńskie?

Nie brakuje jednak opinii, iż zabrakło konsekwencji w dalszym reformowaniu. Marek Nawara, marszałek małopolski, pyta, dlaczego o powołaniu rezerwatu ma decydować wojewoda, o parku krajobrazowym zaś marszałek. – Dlaczego w projekcie ustawy nie ma zapowiadanego wcześniej przekazania dróg państwowych na terenie województwa? – narzeka marszałek. Ma również wątpliwości, czy zadania związane z OHP i ośrodkami doradztwa rolniczego zostaną przekazane łącznie z majątkiem.

Przekazanie zadań stanowi pierwszy etap dokańczania reformy samorządowej. Rząd zamierza przyglądać się realizacji zadań zleconych, by wprowadzić od 2010 r. standardy usług publicznych i określić ich rzeczywiste koszty. Ułatwi to ich powiązanie z dochodami własnymi. Już teraz zaś rząd zapowiada finansowanie nowych zadań własnych poprzez zwiększenie udziału w podatkach bezpośrednich. Oznacza to, że prace nad ustawą kompetencyjną i nowelizacją ustawy o dochodach własnych samorządu powinny odbywać się równolegle.

– Jesteśmy zdeterminowani, aby określić źródła finansowania nowych zadań, ale w tej chwili toczą się prace nad budżetem na 2009 r. O ile więc pakiet ustaw reformujących administrację wraz z projektem ustawy wprowadzającej Rada Ministrów ma rozpatrzyć 1 lipca, o tyle nowelizacja ustawy o dochodach zostanie przygotowana nieco później – mówi Wójcik. Kiedy? Ministerstwo Finansów odpowiada, że „przedstawienie zmian dotyczących finansowania zadań będzie możliwe po zakończeniu prac nad projektami stosownych ustaw, zaś określenie sposobu finansowania poszczególnych zadań powiązane z terminem przekazywania tych zadań”.

Niewykluczone więc, że zadania własne przejdą od początku 2009 r. do regionu z pieniędzmi, ale będą to dotacje celowe, które – tak jak to jest obecnie – uzależniają samorząd wojewódzki od decyzji rządowych.

Wraz z pakietem reformy należy znowelizować ustawę o rozwoju regionalnym, aby poprawić koordynację rozwoju w gminie, powiecie i regionie. Obecnie planowanie przestrzenne w gminie i województwie samorządowym odbywa się niezależnie i brakuje między nimi powiązania. Powiat nie bierze udziału w planowaniu, choć to właśnie on wydaje pozwolenia na budowę, a powiatowy nadzór budowlany nadzoruje i odbiera zadania inwestycyjne. Może należy powołać komisję porozumiewawczo-koordynacyjną, która zajmie się poza planowaniem przestrzennym także podziałem środków finansowych na cele rozwojowe na poziomie lokalnym oraz na zadania z zakresu spraw społecznych. Większość tych zadań wykonuje powiat, ale to region dostaje najwięcej środków.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono