Termin płatności dla inkasenta określony został w art. 47 § 4a ordynacji podatkowej – zgodnie z którym terminem płatności dla inkasentów jest dzień następujący po ostatnim dniu, w którym zgodnie z przepisami prawa podatkowego wpłata podatku powinna nastąpić, chyba że organ stanowiący właściwej jednostki samorządu terytorialnego wyznaczył termin późniejszy. Jednocześnie rada gminy została upoważniona do wyznaczenia, w drodze uchwały, późniejszego terminu płatności dla inkasenta podatków i opłat lokalnych.
[srodtytul]Za wpłatę po terminie...[/srodtytul]
Gdy ustawowy termin płatności podatku od nieruchomości przypada np. 15 listopada, inkasent musi wpłacić zebrany podatek już następnego dnia. Zwłoka wiąże się z koniecznością doliczenia stosownych odsetek. Wynika to bezpośrednio z art. 53 § 3 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym inkasent obowiązany został do naliczenia odsetek za zwłokę.
Gdyby w praktyce okazało się, że inkasent uiści zebrany podatek po terminie, bez doliczenia należnych gminie odsetek, wówczas wójt wyda w tej sprawie stosowne postanowienie, w którym wpłatę zaliczy proporcjonalnie na podatek i na odsetki za zwłokę.
Upoważnienie dla takiego trybu postępowania wynika bezpośrednio z art. 62 § 5 ordynacji podatkowej. Wówczas do uregulowania pozostanie kwota należności w wysokości potrąconych przez wójta odsetek za zwłokę.Co do zasady inkasent powinien dopłacić dobrowolnie stosowną różnicę, w przeciwnym wypadku wójt wyda decyzję, w której orzeknie o odpowiedzialności podatkowej inkasenta za pobrany, a niewpłacony podatek. Decyzja będzie podstawą do zastosowania egzekucji administracyjnej i przymusowego ściągnięcia należności.