Wynika tak z przepisów znowelizowanej [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173740]ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych[/link], która weszła w życie 1 stycznia 2009 r. Jak czytamy w nowelizacji, spod działania tej ustawy wyłączone zostały wszystkie grunty rolne na terenach miast.
Wielu właścicieli ziemi zadaje sobie pytanie, co taka zmiana dla nich oznacza. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami grunty rolne to m.in. ziemie określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Ochrona gruntów polegała m.in. na ograniczeniu ich przeznaczenia na cele nierolnicze, czyli np. pod zabudowę mieszkaniową lub przemysłową.
[srodtytul]Łatwiej budować[/srodtytul]
Według Anny Szpytko, rzecznika prasowego prezydenta i Urzędu Miasta w Poznaniu, nowelizacja upraszcza procedury planistyczne i przyspiesza procesy inwestycyjne. Nie wprowadziła natomiast zmian w podatkach. – Uproszczona została procedura zmiany przeznaczenia gruntu na cele nierolne. Nie ma też potrzeby uzyskiwania decyzji o wyłączeniu z produkcji rolnej, którą trzeba było uzyskiwać przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę – powiedziała Szpytko.
Dotychczas ziemię odrolniało się – co do zasady – w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Następnie inwestor musiał jeszcze uzyskać decyzję wyłączającą dany teren z produkcji rolnej. Po wejściu w życie nowelizacji, jeśli ktoś chce przeznaczyć na cele budowlane działkę położoną w mieście na obszarze, który nie ma miejscowego planu zagospodarowania, musi najpierw uzyskać decyzję ustalającą warunki zabudowy, co zależy od spełnienia wymagań ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (działka musi mieć np. dostęp do drogi publicznej i mediów), a następnie uzyskać pozwolenie na budowę.