Wniosek o pomoc z funduszu należy złożyć w gminie

Ustalenie prawa do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego oraz ich wypłata następują na wniosek. Składa go uprawniona osoba lub jej przedstawiciel ustawowy

Aktualizacja: 12.02.2009 06:20 Publikacja: 12.02.2009 04:54

Wniosek o pomoc z funduszu należy złożyć w gminie

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Jego treść określa art. 15 ust. 3 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (DzU z 2009 r. nr 1, poz. 7 ze zm.) Należy w nim podać przede wszystkim dane dotyczące członków rodziny (imiona, nazwiska, datę urodzenia, numery PESEL i NIP, a w sytuacji, w której nie nadano tych numerów lub jednego z nich, numer i serię paszportu lub dowodu osobistego). Powinien zawierać również oświadczenie o przekazaniu organowi egzekucyjnemu wszelkich znanych informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania przeciwko dłużnikowi oraz oświadczenie wnioskodawcy o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji.

Ponadto do wniosku dołączyć należy:

- zaświadczenie o dochodzie każdego członka rodziny (wydaje je naczelnik właściwego urzędu skarbowego);

- zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów, niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, np. uzyskanych z prowadzonego gospodarstwa rolnego;

- dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej do alimentów;

- zaświadczenie organu prowadzącego egzekucję stwierdzające jej bezskuteczność;

- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (jeżeli takowe zostało wydane);

- odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty;

- orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej;

- zaświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej.

Jeżeli do wniosku nie zostanie dołączone zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji, wójt występuje o jego wydanie do organu egzekucyjnego, który w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania powinien takie zaświadczenia przekazać.

Oświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Wzór wniosku oraz oświadczeń (zaświadczeń), które powinny być do niego dołączone ,określa [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=278082]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 28 lipca 2008 r. (DzU nr 136, poz. 855)[/link].

[srodtytul]Na czas określony[/srodtytul]

Prawo do świadczeń ustala się na czas określony. Przysługują one osobie uprawnionej do ukończenia przez nią lat 18, a w przypadku kontynuowania nauki w szkole wyższej do czasu ukończenia 25. roku życia. Natomiast, [b]gdy uprawniona osoba posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczenie to przysługuje bezterminowo.[/b]

Warunkiem jego uzyskania jest uzyskiwanie określonego dochodu na osobę w rodzinie. Kwota ta wynosi obecnie 725 zł. Zasady jego obliczania określa art. 9 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w którym określono, jakie dochody i w jakiej wysokości należy uwzględnić.

[srodtytul]W formie pomocy rzeczowej[/srodtytul]

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów. Nie może ono jednak przekraczać 500 zł. Ustawodawca określił również sytuacje, w których świadczenia z funduszu nie przysługują. Ma to miejsce w sytuacji, w której osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej. Wypłaty zostaną wstrzymane także wtedy, gdyjest pełnoletnia i posiada własne dziecko czy zawarła związek małżeński.

W razie gdy ośrodek pomocy społecznej przekazał organowi właściwemu wierzyciela informacje, że osoba uprawniona bądź jej przedstawiciel ustawowy marnotrawią wypłacane świadczenia z funduszu alimentacyjnego, organ właściwy wierzyciela może przekazywać należne osobie świadczenia w całości lub w części w formie rzeczowej.

[ramka][b]Instytucja zapewniająca całodobowe utrzymanie[/b]

Jest to:

- dom pomocy społecznej,

- placówka opiekuńczo-wychowawcza,

- młodzieżowy ośrodek wychowawczy,

- schronisko dla nieletnich,

- zakład poprawczy,

- areszt śledczy,

- zakład karny,

- zakład opiekuńczo-leczniczy,

- zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy,

- szkoła wojskowa lub inna szkoła,

– jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatne pełne utrzymanie [/ramka]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem