[b]Tak[/b]. Przeniesienie pracownika, który jest gońcem w jednostce samorządowej, na stanowisko referenta jest możliwe. Musi jednak mieć kwalifikacje wymagane od kandydata na tę posadę. Warunek ich posiadania wynika z art. 6 ust. 1 pkt 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292862]ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458; dalej ustawa)[/link].
Na razie wystarczy, że będzie miał średnie wykształcenie o profilu ogólnym lub zawodowym umożliwiające wykonywanie zadań jako referent, stosownie do opisu stanowiska. Tylko tyle wskazuje załącznik nr 3, II Tabela stanowisk pracowniczych, I Wszystkie jednostki, Stanowiska urzędnicze, pkt 13 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178707]rozporządzenia Rady Ministrów z 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 146, poz. 1222 ze zm.)[/link]. Ale ono ma się zmienić, najdalej do 30 czerwca br.
Samo przeniesienie może się odbyć w drodze awansu wewnętrznego. Czyli zgodnie z art. 20 ustawy, który pozwala na taki ruch, jeśli pracownik wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Nie przeszkadza, że referent jest stanowiskiem urzędniczym, które – jeśli jest wakatem – ma być obsadzane w drodze konkursu (por. art. 11 ust. 1 ustawy). To dlatego że procedura konkursowa może być pominięta przy personalnych przesunięciach wewnętrznych (por. art. 12 ust. 1 ustawy).