Co więcej, takie formy wychowania przedszkolnego będą prowadzić zajęcia dla dzieci zgodnie z nową podstawą programową. Dotychczas roczne przygotowanie przedszkolne można było odbywać tylko w przedszkolach i tzw. oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych.
Wspomniane zmiany wprowadziło [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=313354]rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 27 maja 2009 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (DzU nr 83, poz. 693)[/link]. Obowiązuje ono od 1 września tego roku.
Zgodnie z nim w placówkach, które rozporządzenie określa jako zespół przedszkolny, dzieci mogą przebywać tylko w niektóre dni tygodnia. Z kolei w tzw. punktach przedszkolnych zajęcia są prowadzone przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez prowadzących.
[wyimek]470 punktów przedszkolnych i 139 zespołów wychowania przedszkolnego powstało w 2008 r.[/wyimek]
Zarówno w zespołach, jak i w punktach zajęcia można prowadzić w grupach liczących maksymalnie 25 dzieci. Warto przy tym wiedzieć, że wielkość sali przeznaczonej na pobyt od trojga do pięciorga dzieci powinna wynosić co najmniej 16 mkw. Gdy w jednym miejscu jednocześnie będzie przebywać więcej dzieci, oznacza to na każde kolejne co najmniej 2 mkw. dodatkowej powierzchni – pod warunkiem że dzieci przebywają w lokalu nie dłużej niż pięć godzin dziennie. Gdy pobyt trwa dłużej lub punkt zapewnia leżakowanie, powierzchnia przypadająca na każde kolejne dziecko powinna wynosić co najmniej 2,5 mkw.