Na stronie Opolskiej Biblioteki Cyfrowej, pod adresem www.obc.opole.pl dostępne są zabytki piśmiennictwa, starodruki i silesiaca. W tym kolekcje dotyczące historii Polski i Śląska (nawet dzieła Długosza), rękopisy statutów 24 miast śląskich z lat 1592-1746, czasopisma regionalne w języku polskim, niemieckim i czeskim oraz druki ulotne dotyczące powstań śląskich i okresu plebiscytu.
Aktualnie jest 786 publikacji (zrobiono ponad 100 tys. skanów), nie ma jeszcze pozycji współczesnych, ale ambicją biblioteki jest zamieszczanie w sieci około 300 pozycji rocznie.
Tadeusz Chrobak, dyrektor biblioteki mówi, że "najbardziej pracochłonną operacją była digitalizacja zasobów. Zapisywano je cyfrowo przy okazji konserwacji; część prac zlecano firmom zewnętrznym, a część zapisów dokonywano w powstałej pracowni digitalizacji" (wypowiedź pochodzi z internetowej strony Urzędu Marszałkowskiego w Opolu).
Projekt kosztował 250 tys. zł, z czego połowę sfinansowano z resortowego programu ministra kultury pod nazwą Mecenat. Oprogramowanie zostało kupione w Poznańskim Centrum Komputerowo-Sieciowym, które specjalizuje się w tworzeniu środowisk cyfrowych, służących budowie bibliotek cyfrowych w Polsce. Obecnie istnieje blisko 30 regionalnych lub miejskich bibliotek cyfrowych w kraju.