Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach samorządu terytorialnego (np. urzędach, jednostkach organizacyjnych gmin czy innych wymienionych w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych), jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.
Tak wynika z treści art. 26 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A257268DD77E04B8C4C0A72A1746FE65?id=292862]ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458 ze zm.)[/link]. Przepis ten można jednak odczytać inaczej.
Z jego treści wynika bowiem, że zarówno małżonkowie, jak i inne wymienione w nim osoby mogą być zatrudnione w jednostkach, o których mowa w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pomiędzy tymi osobami powstałby stosunek bezpośredniej podległości służbowej.
[srodtytul]Bezpośrednia podległość[/srodtytul]
Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której pomiędzy dwoma zatrudnionymi osobami występuje bezpośrednia podległość służbowa? Odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy z pewnością w ustawie o pracownikach samorządowych, gdyż akt ten tego pojęcia nie definiuje. Takiej definicji próżno szukać również w innych przepisach z zakresu prawa pracy, np. w kodeksie pracy. Aby wyjaśnić jego treść, należy się odwołać do wykładni tego przepisu wypracowanej przez orzecznictwo.